Giovedì, 23 Luglio 2015 17:34

2015-ÖSYS ile Üniversitemize Yerleşen Adayların Kesin Kayıt İşlemleri

Scritto da 
Vota questo articolo
(0 Voti)

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında 2015-ÖSYS ile Üniversitemize yerleşen adayların kesin kayıt işlemleri;

1- ELEKTRONİK KESİN KAYIT

2- ŞAHSEN BAŞVURARAK KESİN KAYIT

olmak üzere iki şekilde yapılabilecektir. Bu kayıtlardan

yalnızca birisini yapmak yeterli olup, elektronik kayıt olanların şahsen kayıt yapmasına, şahsen kayıt olanların da elektronik kayıt yapmasına gerek yoktur. Ancak her iki kesin kayıt yönteminde de önkayıt yapılması zorunludur. Önkayıt, şahsen başvurarak kesin kayıt ve elektronik kesin kayıt işlemlerine yönelik detaylı açıklamalar ile kayıt sonrasına ait bilgilendirme aşağıdaki sayfalarda yer almaktadır.

Kesin kayıt işlemlerini içeren bu duyuruyu dikkatlice okuyup kayıt öncesi ve sonrası yapılması gereken işlemler ile ilgili her adımı titiz bir şekilde yerine getirmeniz kaydınızın sorunsuz ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.

A- ÖNKAYIT, ŞAHSEN BAŞVURARAK KESİN KAYIT VE ELEKTRONİK KESİN KAYIT

1- ÖNKAYIT

2015-2016 eğitim-öğretim yılında Üniversitemize gerek elektronik kesin kayıt gerekse de şahsen başvurarak kesin kayıt yolu ile kaydolmak isteyen öğrenciler ÖN KAYIT SİSTEMİne girerek önkayıtlarını tamamlamak zorundadır. Ön Kayıt Sistemi ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi ailesine yeni katılan öğrencilerimizin zamandan kazanmaları hedeflenmiştir. Bu kapsamda kesin kayıt tarihlerinden önce ön kaydını internet üzerinden yapan öğrencilerimiz kesin kayıt zamanında Üniversitemize gelerek istenen evrakları fakülte ve yüksekokullara teslim edip kesin kayıtlarını yaptırmış olacaklardır.

Önkayıt sistemi elektronik kesin kayıt başlangıç tarihi olan 28 Temmuz 2015 Salı günü açılacaktır. Sisteme internet tarayıcısı kullanılarak http://ikc.edu.tr adresinden girilecektir. Kesin kayıtta teslim edilmek üzere önkayıt formunu eksiksiz bir şekilde doldurarak çıktısını alınız.

**Önkayıt işlemleri hakkında detaylı bilginin yer aldığı Önkayıt Kullanım Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

2- ŞAHSEN BAŞVURARAK KESİN KAYIT

Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanıp elektronik kesin kaydı tercih etmeyen adaylar, “KAYIT İÇİN GETİRİLMESİ ZORUNLU BELGELERİ” hazırlayarak aşağıda belirtilen kesin kayıt tarihlerinde ve yerlerinde kesin kayıtlarını yaptıracaklardır.

Şahsen Başvuruyla Kesin Kayıt Tarihleri ve Yeri (Yalnızca Şahsen Başvurarak Kesin Kayıt yolu ile kayıt olacaklar için)

Fakülte/MYO Adı

İletişim

Kayıt Tarihi

Kayıt Yeri

Diş Hekimliği Fakültesi

+90 (232) 325 40 40

05/08/2015

İZMİR KÂTİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ ÇİĞLİ ANA YERLEŞKESİ MERKEZİ DERSLİKLER 35620 BALATÇIK / ÇİĞLİ / İZMİR

ULAŞIM İMKANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Tıp Fakültesi

+90 (232) 325 05 35

05/08/2015

Sağlık Bilimleri Fakültesi

+90 (232) 329 35 35/4952

07/08/2015

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

+90 232 329 35 35/3735

04/08/2015

Turizm Fakültesi

+90(232) 329 35 35/6708

07/08/2015

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

+90(232) 329 35 35/3232

03/08/2015

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

+90 (232) 329 35 35/8555

06/08/2015

İslami İlimler Fakültesi

+90 232 329 35 35/8787

03/08/2015

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

+90(232) 329 35 35/5010

05/08/2015

3- ONLİNE KESİN KAYIT (ELEKTRONİK KAYIT)

Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları kapsamında Üniversitemize yeni yerleşen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ web sitesi üzerinden elektronik kayıt (E-Kayıt) yaptırabileceklerdir. Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrenciler Üniversiteye gelerek kayıtlarını tamamlayacaklardır.

-Elektronik Kesin Kayıtlar 28 Temmuz – 05 Ağustos tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden elektronik olarak yapılacaktır.

-Elektronik kesin kayıt öğrenci için zorunlu olmayıp isteğe bağlıdır.

-Elektronik kesin kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler https://www.turkiye.gov.tr/ adresinde ‘e-hizmetler’ bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ başlığı altında 28 Temmuz 2015 tarihinde açılacak ‘Üniversite E-Kayıt’ seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebileceklerdir.

-E-Devlet şifresi almamış olan adaylar şifrelerini nüfus cüzdanlarının aslı ile bizzat PTT şubelerinden temin edebileceklerdir.

-Elektronik kesin kayıt yapmak önkayıt yaptırma gerekliliğini ortadan kaldırmaz. Üniversitemize yerleşen tüm adaylar önkayıt olmak zorundadır. Önkayıtla ilgili bilgiler yukarıda belirtilmiştir.

-Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir çıktıyı alıp, aşağıda belirtilen “KAYIT İÇİN GETİRİLMESİ ZORUNLU BELGELER” ile birlikte Tıp Fakültesi için 14-18 Eylül 2015, diğer tüm fakülte/yüksekokullar için 28 Eylül - 02 Ekim 2015 tarihleri arasında Üniversitemize teslim edeceklerdir.

**Elektronik kayıt işlemleri hakkında detaylı bilginin yer aldığı Elektronik Kayıt Kullanım Kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

B- KAYIT İÇİN GETİRİLMESİ ZORUNLU BELGELER

Üniversitemize elektronik kesin kayıt yolu ile kayıt olmak isteyen adaylar kayıtlarını e-devlet kapısı üzerinden tamamladıktan sonra önkayıtlarını da yaparak Tıp Fakültesi için 14-18 Eylül 2015, diğer tüm fakülte/yüksekokullar için 28 Eylül - 02 Ekim 2015 tarihleri arasında;

Şahsen başvurarak kesin kayıt olmak isteyen adaylar ise önkayıtlarını tamamladıktan sonra tüm fakülte/yüksekokullar için 03 – 07 Ağustos 2015 tarihleri arasında ÖSYS Sonuç belgenizde yazılan günde aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak Üniversitemize teslim etmek zorundadır.

-Adayın mezun olduğu liseden aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesinin aslı (başarı belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz),

-Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı Diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

-Nüfus Cüzdanının Örneği (Aslı görülmek suretiyle fotokopisi alınacaktır.)

-3 adet 4,5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (Fotoğraflar son altı ay içinde, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş olmalıdır.),

-E-devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt olunduğunu gösterir çıktı (Yalnızca elektronik kayıt yolu ile kayıtlananlar için),

-Ön Kayıt Başvuru Formu internet çıktısı (Hem elektronik kayıt hem de kesin kayıt yolu ile kayıt olanlar için zorunludur),

-Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programına kayıt yaptıracak olan adayların 2015 ÖSYM Kılavuzu Bkz.233 maddesi gereği tam teşekküllü resmi bir hastaneden (Eğitim Araştırma ve Tıp Fakültesi Hastaneleri ) sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65m’den, kız öğrencilerde 160m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığına olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.

Dikey Geçiş Sınavı İle Yerleşen Öğrenciler İçin Kayıt Belgeleri

Dikey Geçiş Sınavı sonucu kayıt yaptıracak adaylar, yukarıda belirtilen belgelere aşağıdaki belgeleri de ekleyeceklerdir.

-Meslek Yüksekokulu Diploması veya Geçici Mezuniyet Belgesi (aslı)

-Not Döküm Belgesi (Transkript) (aslı veya onaylı)

-Ders içerikleri (onaylı)

ÖNEMLİ HATIRLATMA

ELEKTRONİK KESİN KAYIT ve ÖNKAYIT birbirlerinden farklı iki süreci nitelemektedir. Elektronik Kesin Kayıt e-devlet kapısı üzerinden e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresine, Önkayıt ise Üniversitemize ait olan http://ikc.edu.tr adresine yapılacaktır. Önkayıt sistemi kayıt süresince açık olacaktır. Ancak adayların kayıtlanacağı fakülte/yüksekokula ayrılan kayıt gününe kadar elektronik kayıt ve ön kayıt işleminin tamamlamış olması gerekmektedir.

C- ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT YAPTIRACAK OLAN ADAYLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • Kayıt zamanı, adayın bizzat kendisi gelerek kayıt yaptırabilir, ancak noterden vekaletname getirildiği takdirde bir başkası adayın yerine de kayıt yaptırabilir.
  • Yukarıda belirtildiği şekilde kayıt işlemlerinden önce e-devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt ile internet sayfamız üzerinden önkayıt işlemlerinin zamanında tamamlanmasına dikkat edilmelidir.
  • Erkek öğrencilerin askerlik ile ilgili durumları www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulanarak ihtiyaç duyulduğu takdirde kayıt esnasında askerlik belgesi talep edilebilecektir. Bunun için önceden yukarıda belirtilen siteye girerek veya Askerlik Şubenize başvurarak askerlik durumunuzun kayıt işlemleri için bir engel taşıyıp taşımadığı bilgisini öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır.
  • Eksik kayıt belgesiyle yapılan başvurular kabul edilmeyecek ve kayıt yapılmayacaktır.
  • İlan edilen kayıt tarihleri dışında kayıt yapılmayacak ve kayıtlanmayan adayların yerleri boş kontenjan olarak ÖSYM’ye bildirilecektir.
  • Diploma ve mezuniyet belgelerinin asılları ile işlem yapılacağından dolayı fotokopileri ve noter onaylı tasdikleri ile yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

D- KAYIT SONRASI İÇİN BİLGİLENDİRME

Üniversitemize kayıtlı öğrenciler yönetmelik/yönerge/esas ve her yıl Senato tarafından belirlenen akademik takvim esaslarına uymak, öğrencilik sürecinin tüm aşamalarında gerekli işlemleri zamanında ve eksiksiz yapmak zorundadır.

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında dersler Tıp Fakültesi için 14 Eylül 2015 ve diğer tüm fakülte/yüksekokullar için 28 Eylül 2015 tarihinde başlayacaktır. Akademik takvimlere ulaşmak için tıklayınız.

A. Derslere Yazılım

Üniversitemize kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra; birinci yarıyıl derslerine devam edebilmeniz için derse yazılımınız doğrudan Öğrenci İşleri personeli tarafından yapılacaktır. Derslerin gün ve saatleri konusunda kayıt yaptırdığınız bölümlerden bilgi alabilirsiniz.

B. Yabancı Dil Dersi Ve Hazırlık Sınıfı Muafiyet Sınavı

Üniversitemize kayıt yaptıran adayların;

-Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı Dersi Muafiyet Sınavı 30 Eylül 2015 tarihinde,

-Ortak Zorunlu Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavı 30 Eylül 2015 tarihinde,

-Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik Sınavı 15 – 16 Eylül 2015 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sınav yeri ve saati daha sonra duyurulacaktır.

Muafiyet

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, muafiyet için 28 Eylül – 02 Ekim 2015 tarihine kadar Fakülte ve Meslek Yüksekokullarına transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvuracaklardır.

İlgili fakülte, yüksekokul yönetim kurulu kararı ile öğrencinin eski bölümündeki başardığı derslerin yeni bölümünde eşdeğer sayıldığı dersler tespit edilerek, muaf sayılan derslerin kredi toplamına göre öğrenime başlayacağı yeni sınıfı belirlenir.

İzin/Kayıt Dondurma

Kesin kayıttan sonra, “Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”nin 35 inci maddesinde belirtilen nedenlerden herhangi birine göre devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl izin isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek28 Eylül – 09 Ekim 2015 tarihleri arasında bir dilekçe ile kayıtlı oldukları Fakülte veya Meslek Yüksekokuluna başvurmalıdır.

İzin gerekçeleri kabul edilerek izinli sayılan öğrenciler 2015–2016 eğitim-öğretim yılının güz ve/veya bahar yarıyılında derslere devam edemezler. Varsa derse yazılımları iptal edilir.


NOT:

1- 2015-2016 Eğitim- Öğretim Yılı Öğrenim Ücretleri Bakanlar Kurulu Kararı Açıklandıktan Sonra İlan Edilecektir.

2- Yurt, burs ve kredi başvurusu için www.kyk.gov.tr internet adresine girmelisiniz.

Letto 927 volte
Devi effettuare il login per inviare commenti

Powered by

Questo sito utilizza cookie tecnici e di profilazione propri e di terze parti per le sue funzionalità e per inviarti pubblicità e servizi in linea con le tue preferenze. Se vuoi saperne di più o negare il consenso a tutti o ad alcuni cookie clicca qui.

  Chiudendo questo banner, scorrendo questa pagina o cliccando qualunque suo elemento acconsenti all'uso dei cookie.